poprzednia strona | "Heineken, Coca Cola, Carlo Rossi i inni" |
"Muzyka w reklamach TV" | następna strona |
Muzyka w miastach czyli promocja miast i regionów
Zupełnie innym tematem jest wykorzystanie cyklicznych wydarzeń muzycznych przez miasta i regiony. Na świecie istnieje wiele pozytywnych przykładów tego typu promocji – za przykład można podać choćby Roskilde czy Glastonbury, które praktycznie żyją ze sławy organizacji festiwali.
W Polsce jest to niestety ciągle trudny temat. Dyskusja, która odbyła się w mediach w 2011 jest tego doskonałym przykładem. Włodarze największych miast postanowiły, że obcięcie wydatków na kulturę jest dobrym sposobem na oszczędności w budżecie. Niestety w przypadku dofinansowania przez miasta lub regiony w grę często miesza się polityka i populizm z hasłami że lepiej zamiast na rozrywkę i kulturę środki przeznaczać na budowę dróg i szkół. Często w wyniku nieporozumień wewnątrz władz miejskich festiwale przestają istnieć bądź zmieniają swoje miejsce jak np. Off Festiwal, który zmuszony był do przeniesienia się z Mysłowic do Katowic.
Tymczasem miasto i region to marka, która podobnie jak inne musi pracować na sukces. W zależności od przyjętych celów sukcesem może być wzrost rozpoznawalności i popularności wśród przyjezdnych, dobry wizerunek czy wzrost zadowolenia mieszkańców. Wszystko to przekłada się bezpośrednio na sukces finansowy miasta czy regionu. Aby to osiągnąć należy spełnić wiele różnych kryteriów. Jednak co do jednego specjaliści są zgodni – należy się wyróżnić na tle konkurencji.
W obecnych czasach przed miastami i regionami w Polsce i na świecie stoi trudne zadanie. Aby aktywnie istnieć na mapie, odnosić sukcesy nie można po prostu być. Podobnie jak w przypadku produktów należy pokazać cechę, która dane miejsce wyróżni w oczach odbiorców i sprawi, że będzie ono bardziej atrakcyjne niż najbliższa konkurencja.
Zwiększone zainteresowanie miastem lub/i regionem powoduje wzrost znaczenia miejsca na mapie Polski. Pokazanie miejsca jako atrakcyjnego dla turystów sprawia, że pieniądze z turystyki zasilają budżet miasta, regionu i jego mieszkańców.
Ważne jest także pokazanie miasta lub/i regionu jako miejsca atrakcyjnego dla szeroko pojętych inwestorów. Wpływ na to ma szereg czynników, jak dostęp do odpowiedniej infrastruktury, udogodnienia finansowe (np. specjalnej strefy podatkowe), bliskość do rynków zbytu, ale i dostępność odpowiedniej siły roboczej.
Atrakcyjne w oczach mieszkańców miasto, dające szansę na dobrą pracę oraz możliwość interesującego spędzania czasu to ogromy atut. Wydarzenia kulturalne pełnią istotną funkcję w rozwoju każdego miasta czy regionu.
Sponsoring wydarzeń kulturalnych buduje przywiązanie do miejsca oraz wpływa na jego pozytywny wizerunek. Jest więc dobrą formą nie tylko wspierania kultury, lecz także czerpania z tego wymiernych korzyści.
Z przeprowadzonych badań wynika, że zdecydowana większość osób jako cele podróży wybiera miejsca bogate w zabytki, ale także te, które oferują ciekawe wydarzenia i duże imprezy kulturalne, takie jak festiwale czy koncerty.
1) Kulturowy - stworzenie wydarzenia o wysokim poziomie artystycznym – „Dumy” i rozpoznawalnej cechy miasta i regionu.
2) Turystyczny - zachęcenie do odwiedzenia miasta przez turystów z Polski; promocja - symboli miasta, regionu i jego „produktów” turystycznych.
3) Wizerunkowy - wzrost zainteresowania miastem, budowa pozytywnego wizerunku.
4) Społeczny - przyczynienie się do wzrostu zadowolenia mieszkańców oraz poczuciadumy z realizacji dużych kulturalnych projektów w ich mieście.
Z punktu widzenia publiczności dobry festiwal muzyczny to przede wszystkim okazja do:
- posłuchania dobrej muzyki, ale i co bardzo ważne …
- dobrej zabawy w gronie znajomych, okazja do wyjścia z domu i spotkania się w jednym miejscu.
Te dwa warunki wspólnie z profesjonalną organizacją sprawiają, że wydarzenie ma szansę powodować u jego uczestników pozytywne emocje. Ponieważ dobry festiwal muzyczny wywołuje wśród ludzi silne pozytywne emocje. Emocje, które „przenoszą” się na miejsca wpierające wydarzenia w tym w także na jego sponsorów, z których identyfikacją wizualną uczestnicy mają największy kontakt. Pozytywne emocje i wspomnienia, które towarzyszyły uczestnikom wydarzeniu przenoszą się także na miasto i region, w którym organizowane było wydarzenie. Emocje, wracają za każdym razem kiedy patrzymy na reklamę danej marki lub jej produkt.
Nie da się w tym momencie nie wspomnieć o przykładzie bliskiemu STX JAMBOREE tj. Białystok Pozytywne Wibracje Festival organizowanemu od 2010 roku w stolicy Podlasia. Władze miasta postawiły na festiwal muzyczny na światowym poziomie i ogólnopolską promocję i dzięki temu są teraz stale obecni na festiwalowej (i nie tylko) mapie Polski. Dzięki wydarzeniu do miasta przyjeżdża tysiące turystów z całego kraju czego by bardzo prawdopodobnie by nie zrobili gdyby nie festiwal. Zostało udowodnione, że kwota około 2 mln zł którą miasto przeznacza na jego organizację zwróciła się po wielokroć w promocji, która odbywa się przy okazji Białystok Pozytywne Festival.
Cennikowo wg. mediów, w których przeprowadzona została kampania oraz na podstawie wyceny wskazań PR wartość kampanii reklamowej Białystok Pozytywne Wibracje Festival 2012 przekroczyła 7,5 mln zł.
poprzednia strona | "Heineken, Coca Cola, Carlo Rossi i inni" |
"Muzyka w reklamach TV" | następna strona |