NAGRODY AKADEMII FONOGRAFICZNEJ FRYDERYK 2008
W poniedziałek, 7 kwietnia odbyła się najważniejsza gala muzyczna w Polsce, czyli wręczenie Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2008. Kategorie Muzyki Poważnej zostały wręczone w Bazylice oo. Salezjanów natomiast Kategorie Muzyki Rozrywkowej w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny.
Niekwestionowaną bohaterką wieczoru była bez wątpienia Katarzyna Nosowska. Wokalistka otrzymała nagrody w kategoriach: Autor Roku, Wokalistka Roku, Piosenka Roku, Album Roku Muzyka Alternatywna, natomiast z zespołem HEY w kategorii Album Roku ROCK/METAL. Dodatkowo statuetkami nagrodzeni zostali współpracujący z zespołem i wokalistką: Anna Maliszewska za Wideoklip Roku do utworu „Era Retuszera” Nosowskiej, Marcin Macuk, Leszek Kamiński i Wojtek Łopaciuk za Produkcję Muzyczną Roku albumy Unplugged „Hey” i Piotr Bujowski za oprawę graficzną tejże płyty.
Honorowymi Złotymi Fryderykami przyznawanymi za całokształt twórczości wyróżnieni zostali Ewa Michnik wieloletnia dyrektor Opery Wrocławskiej oraz Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz legendarny jazzman, kompozytor tematów przewodnich do niezliczonych filmów i seriali m.in. Janosika czy Stawki większej niż życie.
Dzięki umowie podpisanej przez organizatorów Gali i Telewizją Polską, uroczystość wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2008 w Kategoriach Muzyki Rozrywkowej w Fabryce Trzciny po raz pierwszy od lat, była transmitowana na żywo przez 90 minut w Programie 1 Telewizji Polskiej w najlepszym czasie antenowym od godziny 20.20. Wręczenie Nagród w Kategoriach Muzyki Poważnej i Jazzowej można było na żywo obejrzeć w TVP Kultura. Relację z tego wydarzenia wyemitował również Program 1 TVP w nocy 7 kwietnia oraz we wtorek 8 kwietnia. Rok temu gala doczekała się 60 minutowej retransmisji w TVP1 – co także było powrotem gali po latach do Telewizji Polskiej.
GALA FRYDERYK CORAZ LEPIEJ OGLĄDANA
Galę wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2008 przed ekranami telewizorów oglądało ponad 1,6 mln widzów, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym (dane TNS OBOP). Nieznacznie poprawiony został tym samym średni wynik oglądalności poniedziałkowego pasma Jedynki (wyświetlającego w tym czasie Teatr Telewizji). Tak dobry wynik pozwala uwierzyć, że starania odbudowania prestiżu najważniejszej branżowej nagrody przemysłu muzycznego zostały docenione także przez publiczność. Należy zwrócić uwagę, że wydarzenia muzyczne nie okraszone aktorami serialowymi, są dużo gorzej oglądane przez telewidzów. Zatem wciąż dużo pracy przed organizatorami gali i telewizją, aby osiągnąć coraz lepsze wyniki, tak by w kolejnych latach poprzez stałe podnoszenie atrakcyjności wydarzenia walczyć o coraz wyższą widownię.
REAKCJA MEDIÓW
Po raz pierwszy w historii nagród Fryderyk można było odnotować bardzo pozytywne i pełne nadziei na przyszłość recenzje wydarzenia, jakie ukazały się we wszystkich czołowych dziennikach, a także innych mediach, w tym w wielu stacjach telewizyjnych, to dla nas kolejny dowód na to, że w opinii tak ważnej grupy krytyków jaką jest środowisko dziennikarzy muzycznych i reporterów, wysiłek i miesiące ciężkiej pracy nowych organizatorów gali, zostały docenione. Cenne i wyjątkowo konstruktywne w tym roku, poza tym dość nieliczne, krytyczne głosy - pozwolą z kolei wyciągnąć wnioski ze wszelkich małych potknięć lub propozycji zmian samej nagrody, aby w kolejnych latach Gala istotnie zyskiwała na jakości pod każdym względem.
STATYSTYKI
Ogółem w trakcie czternastej edycji Fryderyków w Bazylice oo. Salezjanów i w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny zgromadziło się 2000 tysiące gości, wystąpiło 26 artystów, zaproszenie do wręczania nagród w poszczególnych kategoriach przyjęły 23 osobowości ze świata muzyki jak również Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Piotr Żukowski. Nad organizacji gal pracowało ponad 300 ośób.
JAK WYGLĄDAŁY OBYDWIE GALE 7 KWIETNIA
Uroczystość, odbywająca się jednego dnia w dwóch położonych nieopodal siebie miejscach w Warszawie, zgromadziła liczne grono polskich artystów związanych z muzyką. Przybyłych na rozpoczynającą się o godz. 17.00 galę wręczenia nagród w kategorii muzyki poważnej i jazzowej w Bazylice oo. Salezjanów powitała prowadząca uroczystość Iwona Schymalla. Niezwykła atmosfera położonej na warszawskiej Pradze Bazyliki, połączona z doskonalą akustyką tego miejsca sprawiły, że lokalizacja ta okazała się idealna na tę właśnie okazję. Dla zebranych gości wystąpili: Orkierstra Concerto Avenna (dyr. Andrzej Mysiński) z udziałem solisty tenora Piotra Kusiewicza, Anna Mikołajczyk (sopran), Edward Wolanin (fortepian), Henryk Miśkiewicz z sekcją jazzową oraz Krzysztof Herdzin.
Na uroczystość rozdania nagród w kategorii muzyki rozrywkowej, rozpoczynającą się o godz. 19.30 w Fabryce Trzciny, oprócz artystów śpiewających na scenie, przybyło mnóstwo znakomitych osobistości związanych z polskim przemysłem muzycznym, modą, show businessem, mediami i nie tylko. Wśród nich znaleźli się między innymi: Pani Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Urszula Dudziak, Olga Jackowska, Krystyna Prońko, Grzegorz Markowski, Beata Kozidrak, Andrzej Smolik, Novika, Małgorzata Potocka, Natalia oraz Paulina Przybysz, K.A.S.A, Maciej Zień, Mikołaj Komar, Marek Kościkiewicz, Ewelina Flinta, DJ Adamus, Katarzyna Walter, Paulina Młynarska i Michael Moritz, Halina Młynkowa, Reni Jusis, Jolanta Fajkowska, Bracia Golcowie i wiele innych, znakomitych postaci, w tym ze świata reklamy i businessu. Wydarzenie poprowadzili Marek Niedźwiecki i Kayah.
Podczas Gali Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz wręczyła Złotego Fryderyka Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi a trio Krzysztofa Herdzina przypomniało najbardziej znane utwory mistrza. Na scenie Fabryki wystąpili także Natalia Kukulska i Bartek Królik, laureaci w kategoriach Grupa Roku i Album Pop Roku – grupa Raz Dwa Trzy, Urszula Dudziak, laureat w kategorii Album Roku Etno/Folk – grupa Zakopower, Maciej Maleńczuk, Tomek Makowiecki z towarzyszeniem muzyków z grupy Myslowitz, Ivan Mladek z zespołem, Feel, Karimski Club i laureatka w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka – Aga Zaryan.
Nagrody zwycięzcom wręczali m.in.: Urszula Dudziak, Beata Kozidrak, Krystyna Prońko, Olga Jackowska, Halina Mlynkowa, Ewelina Flinta, Reni Jusis, Grzegorz Markowski, Maciej Zembaty, Andrzej Smolik, Juliusz Donajski (Media & Marketing Polska), Ivan Mladek, Marek Kościkiewicz, Krzysztof KASA Kasowski, Bracia Golec, Dariusz Lenart (PEPSI).
Gdy statuetki zostały już wręczone, w Sali Denaturat rozpoczął się koncert „Offowy” w trakcie którego, branżowej publiczności zaprezentowały się młode, dopiero zdobywające popularność zespoły: Hasiok, Flint, Psio Crew, L.U.C, Dick4Dick, Muchy i NATU – nowy projekt Natalii Przybysz. Najbardziej wytrwali goście czternastej edycji Fryderyków bawili się w Fabryce Trzciny prawie do białego rana.
KTO
Patronat Honorowy nad galą wręczenia nagród objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Organizatorami gali wręczenia Nagrody była prowadzona przez Pawła Kwiatkowskiego i Stanisława Trzcińskiego Agencja STX JAMBOREE, a także Polski Związek Producentów Audio Video: także jako organizator samego głosowania i prawowity właściciel instytucji pt. nagroda Fryderyk. Współpracę przy organizacji imprezy podjęli również: Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny Program 1 Telewizji Polskiej i BFA Audyt. Głównym sponsorem wydarzenia była, podobnie jak rok temu, firma Pepsi Cola, z którą nagroda związała się do roku 2010.
Patronat medialny nad galą wręczenia nagrody muzycznej Fryderyk 2008 objęli także: Gazeta Wyborcza, Radio Złote Przeboje Tygodniki Wprost, Gala, Media i Marketing Polska, sieć sprzedaży salonów Empik, firma AMS, Infomuzyka.pl. Partnerem technologicznym biura prasowego była firma Hewlett-Packard. Partnerami bankietów byli: BOLS, Żubrówka, Grant’s i Centrum Wina.
Scenariusz imprez napisali Stanisław Trzciński, Paweł Kwiatkowski, Marta Tomaszewska i Bolesław Pawica – reżyser gali. Przy produkcji pracował sztab około 200 osób związanych z STX JAMBOREE i Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, w tym podwykonawcy, oraz około 100 osób z TVP.