2015-03-04: 21. edycja nagród muzycznych Fryderyk

Akademia Fonograficzna ogłosiła dziś nominacje do 21. edycji nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Walczyło o nie łącznie 1062 artystów, albumów i singli.


W poszczególnych kategoriach konkurowały nagrania:

 • 234 albumów z polską muzyką rozrywkową (196 w poprzedniej edycji)

 • 87 albumów jazzowych (71 w poprzedniej edycji)

 • 126 albumów z muzyką poważną (114 w poprzedniej edycji)

 • 266 utworów muzycznych (173 w poprzedniej edycji)

 • 205 teledysków (kategoria wprowadzona w bieżącej edycji)

  Zdobywców Fryderyków w 21. edycji poznamy 23 kwietnia br. o godz. 19.00 podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim. Jak co roku, odbędzie się także transmisja imprezy w Programie 2 TVP.

  Od dziewięciu edycji partnerem Związku Producentów Audio Video i Akademii Fonograficznej przy organizacji Gali wręczenia statuetek FRYDERYK jest agencja STX JAMBOREE.

   

KATEGORIE

W edycji 2015, wchodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, Akademia zwiększyła liczbę kategorii w segmencie muzyki rozrywkowej. Wydane w ubiegłym roku płyty mogły więc ubiegać się o nominacje w takich kategoriach jak m.in. Album Roku Elektronika/Indie/Alternatywa, czy Album Roku Muzyka Korzeni (w tym blues, country, folk, reggae). Własną kategorię otrzymały też płyty z cięższymi brzmieniami – Album Roku Rock (w tym hard, metal, punk) oraz albumy hip hopowe – Album Roku Hip Hop. 

 

Statuetki FRYDERYK 2015 zostaną przyznane w 17 kategoriach. Tak jak w poprzednich edycjach, statuetkę dla zwycięskich albumów muzyki rozrywkowej oraz jazzowej otrzymają zarówno wykonawcy jak i producenci. W kategorii Utwór Roku statuetki trafią do wykonawcy, autora tekstu oraz kompozytora muzyki nagrodzonego utworu.

Twórcy muzyki poważnej będą walczyć o statuetki w kategoriach podzielonych ze względu na kryterium stylu wykonania (m.in. Muzyka Kameralna, Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, Recital Solowy). W dodatkowej kategorii – Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – o nagrodę konkurować będą płyty nominowane spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu albumów, zawierających utwory polskich kompozytorów.

Podczas Gali wręczenia nagród FRYDERYK 2015 poznamy zwycięzców w następujących kategoriach:


MUZYKA ROZRYWKOWA

 1. Album Roku Elektronika / Indie / Alternatywa

 2. Album Roku Hip Hop

 3. Album Roku Muzyka Korzeni (w tym blues, country, folk, reggae)

 4. Album Roku Pop

 5. Album Roku Rock (w tym hard, metal, punk)

 6. Fonograficzny Debiut Roku

 7. Teledysk Roku

 8. Utwór Roku

 

JAZZ

 1. Jazzowy Album Roku

 2. Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku

 3. Jazzowy Artysta Roku

 

MUZYKA POWAŻNA

 1. Album Roku Muzyka chóralna, Oratoryjna i Operowa

 2. Album Roku Muzyka Kameralna

 3. Album Roku Recital Solowy

 4. Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca

 5. Najlepszy Album Polski Zagranicą

 6. Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej 

 

ZASADY

Edycja 2015 obejmuje wydawnictwa, które zostały opublikowane między 1 grudnia 2013 roku a 30 listopada 2014 roku. W konkursie FRYDERYK biorą udział nagrania, które zostały zgłoszone przez wytwórnie fonograficzną, samego artystę lub jego managera.

Zarówno tryb zgłaszania wydawnictw, jak i obie tury głosowania, odbywają się drogą elektroniczną. Wydawcy/zgłaszający mieli możliwość zamieszczenia, wraz ze zgłoszeniem, opisu albumu, zdjęcia okładki oraz pliku mp3, co w znaczący sposób ułatwia głosującym zapoznanie się z propozycjami i podjęcie decyzji przy typowaniu.

W pierwszej turze głosowania (16 lutego – 2 marca 2015 roku) członkowie Akademii Fonograficznej oddawali głosy na wszystkie zgłoszone do konkursu pozycje. Tą drogą zostały wyłonione nominacje do nagrody Fryderyk 2015.

W drugiej turze głosowania członkowie Akademii Fonograficznej oddadzą głos na jedną z nominacji w każdej kategorii. Wyłonionych w ten sposób laureatów poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 23 kwietnia br. 

 

LAUREACI NAGRODY ZŁOTY FRYDERYK

Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury.

W edycji 2015 laureatami tych szczególnych wyróżnień – nagród ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych – zostali:

MUZYKA ROZRYWKOWA
muzyk rockowy, wokalista, basista, kompozytor i autor tekstów pan Lech Janerka

MUZYKA JAZZOWA
muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i aranżer pan Janusz Muniak

MUZYKA POWAŻNA
światowej sławy dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie pan Kazimierz Kord

W historii Fryderyków nagrodę Złoty Fryderyk otrzymali:

Muzyka RozrywkowaEwa Demarczyk, Marek Grechuta, Marek Jackowski, Jacek Kaczmarski, Marek Karewicz, Wojciech Młynarski, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Irena Santor, Józef Skrzek.

Muzyka Jazzowa: Wojciech Karolak, Andrzej Kurylewicz, Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, , Jarek Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski.

Muzyka Poważna: Jan Ekier, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Konstanty Andrzej Kulka, Jerzy Maksymiuk, Ewa Michnik, Krzysztof Penderecki, Władysław Szpilman, Antoni Wit, Krystian Zimerman. 

 

AKADEMIA FONOGRAFICZNA

AKADEMIA FONOGRAFICZNA, zrzeszająca dziś ponad 1300 artystów, twórców, producentów, wydawców i innych profesjonalistów z branży fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych, powstała w grudniu 1999 r. Każdego roku do członkostwa w Akademii Fonograficznej zapraszani są nominowani w kolejnych edycjach Nagród FRYDERYK.

Nad stroną merytoryczną nagród FRYDERYK w każdej edycji czuwają Rady Akademii Fonograficznej trzech sekcji (muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej), których zadaniem jest m.in. analiza nadesłanych zgłoszeń pod względem zgodności z regulaminem oraz zawartymi w nim definicjami poszczególnych kategorii. 

 

HISTORIA NAGRODY FRYDERYK

Nagrody FRYDERYK przyznano po raz pierwszy 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureatami pierwszej edycji zostali m.in.: Hey, Edyta Bartosiewicz, Stanisław Sojka, Wojciech Waglewski, Kazik Staszewski, Varius Manx, Kasia Kowalska. W ciągu lat, zasady głosowania na nagrody FRYDERYK ulegały zmianom, mającym na celu stworzenie jak najbardziej efektywnego i wiarygodnego systemu wyłaniania zwycięzców.

W 1999 roku powstała Akademia Fonograficzna, która przejęła funkcję jury.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób z branży muzycznej, nagrody FRYDERYK zyskały miano najbardziej prestiżowego wyróżnienia w polskiej branży muzycznej. Jest to jedyny tego rodzaju konkurs, oparty na jasno określonych zasadach, gdzie laureaci wyłaniani sąna drodze głosowania przez tak liczną reprezentację środowiska. Wybory są tajne, a wyniki głosowania członków Akademii utrzymywane w tajemnicy - nominowani artyści dopiero podczas gali dowiadują się, kto z nich wyjdzie na scenę po odbiór statuetki. Autorem przyznawanej statuetki FRYDERYK jest Dorota Dziekiewicz- Pilich. 

 

NOMINOWANI I LAUREACI

W zestawieniu artystów, którzy otrzymali najwięcej statuetek, ciągle na pierwszym miejscu, z olbrzymią przewagą, figuruje Katarzyna Nosowska i zespół HEY: 31 Fryderyków (w tym statuetki dla zespołu HEY oraz w kategoriach Wideoklip Roku, Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu oraz Produkcja Muzyczna Roku). W kategorii Muzyka Jazzowa pierwsze miejsce zajmuje Tomasz Stańko z 9 Fryderykami (w tym Złoty Fryderyk oraz statuetki dla Tomasz Stańko Septet). Pierwsze miejsce w kategorii Muzyka Poważna należy do Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej z 11 statuetkami na koncie. 

 

O Związku Producentów Audio Video

Związek Producentów Audio Video jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów. ZPAV powstał w 1991 roku z inicjatywy osób z branży muzycznej, przede wszystkim w celu reprezentowania interesów legalnych producentów w obliczu piractwa fonograficznego, które na początku lat 90. sięgało 95%. ZPAV, posiadając zezwolenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, chroni praktycznie wszystkich producentów nagrań funkcjonujących na polskim rynku.

ZPAV jest polską Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentujeświatowy przemysł muzyczny (ponad 1400 firm w 66 krajach). 

 

 

Przegląd mediów i opracowanie danych: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

 

POWRÓT

KONTAKT

 

Bądźmy w kontakcie!


Jesteśmy do Państwa dyspozycji


od poniedziałku do piątku 

w godzinach 9:00 - 18:00.


(22) 203 64 43

info@stx-jamboree.com

FACEBOOK / YOUTUBE / VIMEO

   

IN ENGLISH