2014-11-19: Night in Calisia Live, czyli najnowszy koncertowy box (CD + DVD) w wykonaniu laureatów Grammy Włodka Pawlika, Randy Breckera oraz Filharmoników Kaliskich już w sprzedaży w salonach Empik!

Muzyczne wydarzenie tego roku w Polsce, czyli album "Night In Calisia Live" (Box CD+DVD Digipack) z muzyką Włodka Pawlika jest już w sprzedaży. Najnowsze wydawnictwo ukazało się nakładem STX Jamboree oraz TVP SA. Wykonawcami są tegoroczni laureaci nagrody Grammy, czyli Włodek Pawlik Trio, Randy Brecker oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcja Adama Klocka.  

 

Ekskluzywny box digipack zawiera ponad godzinną rejestrację kwietniowego koncertu z repertuarem z płyty Night In Calisia - zarówno na DVD, jak i na płycie CD, z dodatkiem reportażu telewizyjnego "Making Of", który ukazuje przygotowania do koncertu i wywiady z artystami oraz 16-stronicowy album ze zdjęciami z wydarzenia w Sali Kongresowej.

 


 

Album dostępny jest wyłącznie w salonach Empik oraz na stronach tvp.pl oraz empik.com. Maksymalna cena detaliczna to 49,99 zł brutto. Box to idealny prezent “pod choinkę”.

 

Koncert odbył się 24 kwietnia 2014 roku w warszawskiej Sali Kongresowej. Zdobywcy tegorocznej Grammy Award wystąpili na żywo drugi raz w historii w pełnym składzie na scenie (pierwszy występ po otrzymaniu Grammy). Materiał zarejestrował Program 2 TVP.

 

Rejestracja telewizyjna oraz dźwiękowa odbyła się na najnowocześniejszym w Polsce wozie HD z udziałem 12 kamer. Nagrany materiał poddany został dodatkowej obróbce - montażowi oraz masteringowi w systemie Dolby 5:1.  

 

Wykonywany podczas koncertu repertuar pochodził z albumu Randy'ego Breckera, Włodka Pawlika i Adama Klocka Night in Calisia nagranego w 2011 roku z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, który powstał z okazji 1850. rocznicy założenia Miasta Kalisza. Płyta osiagnęła w Polsce status podwójnej platynowej płyty. Wersja amerykańska albumu ukazała się 13 sierpnia 2013 roku nakładem Summit Records. Krążek uhonorowany został w 2014 roku Nagrodą Grammy za najlepszy album dużego zespołu jazzowego w roku 2013. Włodek Pawlik to pierwszy w historii polski artysta jazzowy, który otrzymał Grammy. Bez wątpienia 2014 rok należy do tego artysty – nie tylko w Polsce.

 

W zgodnej ocenie krytyków oraz publiczności concert zarejestrowany w kwietniu br. w warszawskiej Sali Kongresowej był wyjątkowy tak muzycznie, wizualnie (scenografia, multimedia, światła), jak i realizacyjnie. Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu utalentowanych wykonawców oraz niezwykłej reakcji publiczności – to artystyczne wydarzenie zostało nazwane magicznym i niepowtarzalnym. Co znamienne - wykonanie “na żywo” okraszone jest szeregiem improwizacji i solówek wirtuozów.  Artystom udało się zagrać w Sali Kongresowej jeszcze przed remontem tego legendarnego miejsca. Powstał zatem materiał unikatowy nie tylko pod względem muzycznym, ale i historycznym.

 

Nowa płyta koncertowa Pawlika i Breckera to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie muzyczne ostatnich lat w naszym kraju. I jeden z najpiękniejszych projektów jazzowych na świecie. Made in Poland.

 

Podczas nietypowej – bo odbywającej się jednocześnie w Warszawie i Kaliszu, za pośrednictwem wideo łącza – konferencji prasowej 12 listopada br., o płycie opowiadali artyści, wydawcy i mecenasi projektu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że chociaż prace nad DVD wymagały sporo wysiłku, to jednak było warto – wydanie ma ogromne szanse na międzynarodowy sukces.

 

- Promocją nowego albumu zainteresowany jest wydawca amerykański Włodka. To będzie wymagało dużo pracy, ale jakość płyty sprawia, że może odnieść sukces na tamtejszym rynku – powiedział podczas konferencji prasowej Stanisław Trzciński z Agencji STX Jamboree, która razem z Telewizją Polską wyprodukowała płytę. - Być może nawet na miarę nagrody Grammy za płytę DVD w 2016 roku – dodał Paweł Kwiatkowski z STX Jamboree.

 

Sam autor dzieła Włodek Pawlik uważa, że muzyka jest językiem uniwersalnym i trafia do słuchaczy pod każdą szerokością geograficzną. - Po prostu się podoba - podsumował krótko. - A ten sukces to efekt fantastycznej współpracy wszystkich tu obecnych osób. Nie ukrywam, że jest to znakomity materiał i powinniśmy się tym szczycić - tak sukcesy koncertów „Night In Calisia Live” oraz samo premierowe wydawnictwo podsumowuje Włodek Pawlik.

 

Wielki sukces nagrodzonej Grammy płyty ciągle szerokim echem odbija się w świecie. Dźwięki suity rozbrzmiewały na żywo m.in. w Japonii oraz w Turcji. - W Istambule przyjęto nas bardzo entuzjastycznie - tak ostatnie wojaże wspomina dyrygent Adam Klocek. - Widownia chwaliła i orkiestrę, i Włodka Pawlika, który był jak zwykle w świetnej formie. To ogromna radość, że udało się uwiecznić koncert, który był niepowtarzalnym przeżyciem, ale cieszymy się, że został wyemitowany w telewizji i teraz możemy oglądać go w domowym zaciszu. To kolejny krok do jeszcze szerszego rozpropagowania muzyki “Night in Calisia”.

 

 

Partnerami koncertu oraz płyty są Miasto Kalisz oraz Totalizator Sportowy.

 

Tytuł:                        Night In Calisia Live (Box CD + DVD Digipack)

 

Wykonawca:               Włodek Pawlik Trio, Randy Brecker oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka

 

Premiera:                  15 listopada 2014

 

Wydawca:                  STX Jamboree / TVP SA

 

Dystrybucja:               Salony Empik oraz sklepy internetowe:

                                Empik.com (46,99 zł)

                                http://www.empik.com/night-in-calisia-live-rozni,p1103092105,film-p

                                Tvp.pl (49,90 zł) - https://sklep.tvp.pl/night-in-calisia-live.html

 

Link do trailera wydawnictwa z fragmentami koncertu: http://youtu.be/4l7u_c7aHHo

 

 

Miło nam także poinformować, że 17 listopada br. Włodek Pawlik wystąpił wraz ze swoim Trio w Los Angeles z towarzyszeniem światowego wirtuoza trąbki, jazzmenem Arturo Sandovalem. W ramach imprezy US – Poland Innovation Week.

 

 

BIOGRAFIE ARTYSTÓW – WYKONAWCÓW ALBUMU “NIGHT IN CALISIA LIVE”

 

Włodek Pawlik

 

Pianista i kompozytor, zdobywca nagród GRAMMY 2014, FRYDERYK 2014 oraz 2005, MATEUSZ TRÓJKI 2014, GRAND PRIX MELOMANI 2014, a także KORYFEUSZ MUZYKI POLSKIEJ 2014 w kategorii Osobowość Roku. W dorobku artysty znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów.

 

Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in: North Sea Jazz Festival oraz European Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, a także festiwalach poświęconych muzyce poważnej, pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach. Magazyn festiwalowy Who is who at North Jazz Festival 1998 określił go zaszczytnym mianem Vladimir Horowitz of jazz, prestiżowa The Age ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy Down Beat opisał album Turtles, nagrany wspólnie ze znanym trębaczem Randy Breckerem, jako wybitny.

 

Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych, a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów Wrony i Pora umierać Doroty Kędzierzawskiej, do filmu Rewers w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: Nightwatching Petera Greenawaya i Within the whirlwind Marleen Gorris (zdobywczyni Oskara za film Antonia's Line w 1996 roku). Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia Novecento otrzymał nagrodę na IX Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2009.

 

Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: Misterium Stabat Mater nagrodzone Fryderykiem oraz jazzowy projekt Anhelli, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy'ego Breckera (wielokrotny zdobywca Grammy Award) suitę jazzową Tykocin, która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została Jazzową Płytą Roku. Światowa reedycja pod tytułem Nostalgic Journey - Tykocin Jazz Suite‚ przyniosła artyście m.in. tytuł Jazzowego Kompozytora roku 2009 w ankiecie Jazz Station z Los Angeles.

 

Kolejne albumy to m.in.: Grand Piano (2009) oraz w 2011: Struny na ziemi (z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej), a także płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu Pora umierać nominowana do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Muzyka filmowa.

 

W roku 2012 ukazał się w Polsce nagrany rok wcześniej album Randy Brecker plays Wlodek's Pawlik NIGHT IN CALISIA. Płyta ukazała się rok później w USA. 26 stycznia 2014 roku Włodek Pawlik wraz z małżonką i wydawcami albumu odebrali statuetkę GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego - jest to pierwsza w historii nagroda GRAMMY dla polskiego jazzu. Nagrodę otrzymał także Randy Brecker. 

 

24 kwietnia 2014 roku Włodek Pawlik odebrał statuetkę Fryderyka - najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce w kategorii Artysta Roku - Muzyka Jazzowa. Tego samego wieczora odbył się w Sali Kongresowej pierwszy po otrzymaniu nagrody Grammy koncert w pełnym składzie wykonawczym Night In Calisia zarejestrowany przez Program 2 Telewizji Polskiej. Następnie na zamówienie Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Włodek Pawlik skomponował utwór Wolność wykonany uroczyście w obecności amerykańskiego Prezydenta Baracka Obamy podczas koncertu 4 czerwca 2014 roku na Placu Zamkowym. 26 września 2014 roku Włodek Pawlik otrzymał nagrodę Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku 2014. W dniu 22 października 2014 roku artysta otrzymał także Nagrodę Muzyczną Programu 3 Polskiego radia - Mateusza Trójki. Przyznano ją za całokształt osiągnięć twórczych w kategorii "Muzyka Jazzowa – Wydarzenie" za "eleganckie i kunsztowne połączenie brzmienia tria jazzowego z orkiestrą symfoniczną na płycie "Night In Calisia", uhonorowane przez świat muzyczny nagrodą Grammy". 10 listopada 2014 roku Włodek Pawlik odebrał “Grand Prix Melomani” jako Artysta Roku 2013.

 

Oprócz blisko setki koncertów Włodka Pawlika w tym szczególnym 2014 roku (m.in. na festiwalu Woodstock Jurka Owsiaka, w USA z towarzyszeniem Arturo Sandovala, Niemczech i Turcji) warto wspomnieć o występie artysty w specjalnym wykonaniu Night In Calisia in Japan 14 września 2014 roku w Tokio z towarzyszeniem Randy Breckera, Mike'a Sterna oraz innych amerykańskich jazzmenów z udziałem japońskiej orkiestry symfonicznej Gunma pod dyrekcją Naoto Otomo będący wynikiem współpracy Tokyo Jazz Festival i Takasaki Music Festival.

 

 

Randy Brecker

 

Sześciokrotny laureat Grammy Randy Brecker jest muzykiem wyjątkowym i jedną z najważniejszych postaci jazzowej trąbki w całej historii gatunku. Współpracował z takimi znakomitościami światowej muzyki jazzowej jak Horace Silver, Art Blakey, Clark Terry. Akompaniował wielkim gwiazdom rocka i popu: Janis Joplin, Steviemu Wonderowi, Jamesowi Brownowi oraz Blood, Sweet and Tears. W latach 70-tych współpracował regularnie z gitarzystą Larrym Coryelem i perkusistą Billym Cobhamem, z którymi zarejestrował pięć płyt. Szerokie uznanie i światowy rozgłos przyniósł założony w 1974 roku, i niezwykle popularny do dziś zespół The Brecker Brothers. Do roku 1982 dorobek zespołu powiększył się o sześć albumów płytowych i siedem nominacji do nagrody GRAMMY. Album Return of Brecker Brothers uzyskał trzy nominacje do nagrody GRAMMY, a bracia otrzymali w roku 1994 podwójną Statuetkę. Przedwczesne odejście Michaela, zmarłego w Nowym Jorku w roku 2007, zakończyło na zawsze działalność grupy, uznawanej do dziś za najlepszy zespół jazz-rockowy lat 80-tych i 90-tych. 

 

Wspólne projekty Randy'ego Breckera i Włodka Pawlika są owocem wieloletniej przyjaźni artystów, która zawiązała się w połowie lat 90-tych, kiedy to wspólnie nagrali album Turtles, określony później przez krytyków prestiżowego amerykańskiego magazynu jazzowego mianem excellent. Współpraca z Włodkiem Pawlikiem przy krążku Tykocin ma dla trębacza znaczenie szczególne, związane z odkrywaniem rodzinnych korzeni we wschodniej Polsce. Night in Calisia przyniosła obu artystom nagrodę Grammy.

 

Randy Brecker jest muzykiem wyjątkowym, łączącym nienaganną technikę ze szczególną muzyczną inteligencją, dzięki którym wypracował sobie pozycję jednej z największych osobowości stylu fusion. Swoją dyskografią obejmującą ponad 20 albumów zapisał się na stałe w historii jazzu i zajmuje szczególne miejsce w tradycji jazzowej trąbki.

 

 

Adam Klocek

 

Określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej od 2006 r. Zainteresowania i zdolności dyrygenckie Adama Klocka zauważył Jerzy Maksymiuk mianując swoim asystentem. Występował w duecie z Leszkiem Możdżerem, określonym przez BBC jako sensational, którego płyta została bestsellerem roku 2005. Stale współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. filmy Beautiful Country, Woman in Berlin, Funeral, płyta Preisner's Voices, która otrzymała status potrójnej platynowej). Jest dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzycznych Multimedia Amber Road Festiwal, Wszystkie Strony Świata w Puławach oraz Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana. W roku 2012 został również dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej.

 

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

Filharmonia w Kaliszu, instytucja kultury założona w 1974 roku - finansowana przez samorząd Miasta Kalisza. Obok orkiestry symfonicznej działają zespoły kameralne: kwartet smyczkowy (od 1996), trio stroikowe i kwintet dęty. Filharmonia Kaliska jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej i Letniego Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski oraz współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Chopin w barwach jesieni, który odbywa się w Antoninie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. W 2001 z inicjatywy Filharmonii Kaliskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu powstała Scena Operowa w Kaliszu. Zespół filharmoników kaliskich koncertuje w kraju i za granicą (m.in. w 2006 koncertem w Brukseli inaugurował sezon artystyczny Flandrii). Filharmonia Kaliska jest drugą (po Filharmonii Narodowej) polską orkiestrą, która dostała statuetkę Grammy (2014).

 

 

Kontakt dla mediów: Katarzyna Konwerska - STX Jamboree

mail - katarzyna.konwerska@stx-jamboree.com tel. kom. 502 222 239502 222 239 



POWRÓT

KONTAKT

 

Bądźmy w kontakcie!


Jesteśmy do Państwa dyspozycji


od poniedziałku do piątku 

w godzinach 9:00 - 18:00.


(22) 203 64 43

info@stx-jamboree.com

FACEBOOK / YOUTUBE / VIMEO

   

IN ENGLISH