:
POZYTYWNE WIBRACJE FESTIVAL 2010

Wielki sukces nowego letniego festiwalu muzycznego w Białymstoku!

Pierwsza edycja Pozytywne Wibracje Festival już za nami

 

W ostatni weekend w Białymstoku odbyło się wielkie święto muzyki spod znaku Pozytywnych Wibracji. Czas na podsumowanie tego wydarzenia.


W sobotnią noc 24 lipca zakończyła się pierwsza edycja Pozytywne Wibracje Festival. Czyli święto jazzu, funku, soulu, chilloutu, acid jazzu, muzyki tanecznej i klubowej, na którym w ciągu dwóch dni bawiło się blisko 10 tysięcy fanów tych brzmień. Duża część z nich kupiła bilety, resztę stanowili zachęceni rozbrzmiewającą muzyką mieszkańcy Białegostoku. Koncerty odbyły się w urzekającej scenerii dziedzińca zabytkowego Pałacu Branickich. Ponad połowa uczestników festiwalu przyjechała spoza Białegostoku. Po imprezie wielu z nich mówiło, że to „festiwal z klasą”, a Białystok i jego malownicze okolice bardzo pozytywnie ich zaskoczyły.


Przez dwa dni na scenie tego nowego, letniego festiwalu pojawiły się światowe gwiazdy z najwyższej półki: Us3, Incognito, Gabin, The Brand New Heavies oraz Funkstar De Luxe.  Wystąpili także znakomici polscy artyści: Poluzjanci z Kubą Badachem, Mika Urbaniak, Monika Dryl, FOX oraz Witek Łukaszewski z liczną grupą instrumentalistów i tancerzy w projekcie specjalnym: Fortepian Szopena. Wszystko okraszone porywającym show, doskonałym nagłośnieniem, bajecznym oświetleniem, szalejącymi tłumami i mocą wspaniałych pozytywnych wrażeń.


 


Twórca serii płyt Pozytywne Wibracje, którą inspirowany był Pozytywne Wibracje Festival oraz jego dyrektor artystyczny i współproducent, Stanisław Trzciński nie kryje zadowolenia z zakończonej imprezy: W ten weekend spełniło się moje marzenie. Dzięki włodarzom Miasta Białystok udało nam się zrealizować wielką i piękną imprezę z klasą, której nie powstydziłby się żaden kraj europejski. Zgromadziliśmy publiczność porównywalną do wielu tego typu festiwali w Polsce, a przecież to dopiero początek. Zaprosiliśmy na jedną scenę takie światowe sławy jak The Brand New Heavies, Us3, Incognito i Gabin. Koncert każdej z nich był fantastyczny i niezapomniany. Urzeczeni pięknym miejscem i wyrobioną muzycznie publicznością, artyści dali z siebie wszystko. Doskonale przyjęte przez fanów polskie zespoły też pokazały się od najlepszej strony. Publiczność festiwalu doskonale bawiła się już podczas pierwszych występów. Naprawdę miło było patrzeć na ten wirujący pod sceną tłum. Uśmiechnięte twarze ludzi, emocje, które się wyczuwało, magiczny kontakt między artystami a fanami muzyki, wakacyjna atmosfera i nieskrępowana zabawa w gronie przyjaciół – wszystkim tym charakteryzuje się dobry festiwal muzyczny na światowym poziomie. I tak właśnie było w stolicy Podlasia. Ilość radosnych wpisów w portalach społecznościowych, czy filmy i zdjęcia zamieszczane w internecie przez uczestników festiwalu pokazują, że udało się wywołać autentyczne emocje między ludźmi. Gwiazdy, które występują kilkaset razy rocznie na wszystkich kontynentach, były pod ogromnym wrażeniem miasta, doskonałej publiczności i czarującej scenerii pałacowej. Mówili, że od wielu lat nie grali na tak dobrym festiwalu. Prosili aby spróbować przekazać to wszystkim mieszkańcom Białegostoku i przybyłym gościom festiwalu, co niniejszym czynię.


Producent Pozytywne Wibracje Festival, Paweł Kwiatkowski zwraca uwagę na to, że impreza nie tylko muzycznie, ale również technicznie była zorganizowana na najwyższym światowym poziomie. Już od wtorku przygotowywaliśmy cały teren dziedzińca Pałacu Branickich na to duże przedsięwzięcie logistyczne. Scena o wymiarach 14 na 12 metrów poszerzona o boczne wingi miała łącznie szerokość 38 metrów, jej budowa trwała 4 dni. Dwa wielkie diodowe telebimy, cztery potężne agregaty, niezliczona ilość lamp na samej scenie, najwyższej jakości dźwięk to światowe standardy, które zapewniliśmy wszystkim uczestnikom imprezy. Zadbaliśmy też o iluminację przepięknej fasady Pałacu Branickich. Feria barw, i efektów multimedialnych sprawiły, że mieliśmy do czynienia z unikalną w skali europejskiej i niezapomnianą scenografią. Wiele osób podkreślało, że pokazaliśmy pałac wręcz w magiczny sposób. W ten oto sposób o perle architektury Podlasia, zwanej „Wersalem Północy” dowiedziała się cała Polska. Ale nie zapomnieliśmy również o bezpieczeństwie uczestników na samej imprezie i wokół jej zamkniętego terenu. Najwyższej klasy fachowcy od realizacji światła i dźwięku, najlepszy sprzęt oraz infrastruktura idąca w parze z bezpieczeństwem i komfortem uczestników, to  podstawa naszej pracy, z czego jesteśmy bardzo dumni.


Władze miasta Białystok są bardzo zadowolone z organizacji i jakości imprezy. Tadeusz Arłukowicz, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku powiedział: W dniach 23 i 24 lipca tego roku postawiliśmy krok milowy na drodze starań Białegostoku o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Wspólnie z agencją STX JAMBOREE sprostaliśmy wyzwaniu stworzenia na wschodnim krańcu Unii Europejskiej nowej marki, nowej muzycznej jakości. Mam nadzieje, ze raz rozpoczęta współpraca zaowocuje kolejnymi edycjami festiwalu Pozytywne Wibracje na równie wysokim poziomie, zarówno w sferze organizacji, jak i repertuaru. A zadowolenie uczestników tej pierwszej w stolicy Podlasia imprezy na tak imponującym, światowym poziomie, jest dla nas najbardziej satysfakcjonujące.

 

 


Pozytywne Wibracje Festival prowadził osobiście ze sceny, przez blisko 6 godzin każdego wieczoru, Stanisław Trzciński, który zapowiedział w sobotnią noc, że liczy na ponowne spotkanie fanów Pozytywnych Wibracji w jeszcze szerszym gronie w Białymstoku już za rok. Dyrektor artystyczny festiwalu nie krył zadowolenia z  całego wydarzenia: Liczyliśmy na to, że nam się uda. Ale zanim się nie spróbuje, 100% pewności nie można mieć do samego końca. Wyszedł nam fajny, autentyczny i wiarygodny festiwal, który przyciągnął ludzi nie tylko z Białegostoku i okolic, ale również zachęcił mieszkańców całej Polski do przyjazdu na Podlasie. Podczas dwóch dni imprezy rozmawiałem z wieloma jej uczestnikami, którzy pokonali kilkaset kilometrów, aby usłyszeć jak na żywo brzmią gwiazdy Pozytywnych Wibracji. Spotkałem ludzi z Trójmiasta, ze Śląska, Kielc, Wrocławia, Poznania, Łodzi i oczywiście, z Warszawy. Ale również z Wielkiej Brytanii. Na after party rozmawiałem z Amerykaninem, który przyleciał specjalnie na naszą imprezę 11 000 kilometrów prosto z Tajlandii. Ci goście świadczą o tym, że nasza impreza ma ogromny potencjał, który warto wykorzystać. Przyjezdni podkreślali wyjątkowe piękno Pałacu Branickich i pulsującego życiem, białostockiego rynku. Część tzw. vipów zwiedzała także inne atrakcje Podlasia, np. Białowieżę, Supraśl i Tykocin, a także pojechali szlakiem tatarskim pod granicę białoruską. Za rok zapowiedzieli, że popłyną kajakami Biebrzą i odwiedzą okolice Augustowa. Osobiście mam nadzieję, że warszawiacy przyzwyczajeni do wyjazdów weekendowych do Kazimierza nad Wisłą, uwierzą już za kilka lat, że to tutaj istnieje realna alternatywa. Albowiem w Białymstoku dzieje się tyle ciekawych rzeczy, a samo miasto i jego przepiękne okolice są bardzo różnorodne i malownicze. Zaś hotele są coraz bardziej urokliwe i z górnej półki. Także te małe. Nawet wakacyjne życie rynku po zmroku to fakt ważny, znaczący dla wielu młodych ludzi, a zupełnie nieznany poza Białymstokiem. Przyciągając turystów – fanów dobrej muzyki możemy pokazać na przykładzie, jak taki weekend może wyglądać. Tworzymy imprezę dla szerokiej publiczności, mieszamy przecież różne gatunki: soul, funk, jazz, muzykę klubową, elektroniczną, czy chill out, a zamierzamy sięgnąć też po gwiazdy disco lat 70-tych i 80-tych. Nie będziemy stronić od dobrych artystów popowych.


Organizatorzy podkreślają, że Białystok ma przed sobą ogromne możliwości i będą chcieli tu wracać przez kolejne lata. Paweł Kwiatkowski, producent festiwalu zapewnia: Stolica Podlasia jest miastem pełnym pozytywnych emocji i wspaniałych ludzi. Goście Festiwalu podkreślali, że są zachwyceni wyborem miejsca i usytuowaniem imprezy w tak pięknym otoczeniu. Nam zależy na cyklicznym evencie, którym Białystok będzie mógł się szczycić nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Mam nadzieję, że pierwsza edycja festiwalu będzie początkiem naszej długoletniej obecności w tymi miejscu. Nasz tegoroczny sukces to zasługa również naszych partnerów i patronów medialnych, którym serdecznie dziękujemy za zaufanie, pomoc i współpracę. Dzięki współpracy z fundacją Zielone Płuca Polski, udało się także zbudować namiot Eco City na terenie imprezy.


Stanisław Trzciński dodaje: Dziękujemy władzom Miasta Białystok. Wymienię jedynie dwie najważniejsze osoby, bez których nie byłoby to wszystko możliwe. Dziękujemy Panu Prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu, którego podziwiamy za to co uczynił z tym miastem w ostatnich latach, i który odważył się spróbować, a także zastępcy Pana Prezydenta Panu Tadeuszowi Arłukowiczowi, który dobrze zna i rozumie ludzi kultury i który słucha naszych płyt. Myślę, że zrealizowaliśmy z Pawłem Kwiatkowskim bardzo ważny, postawiony przed nami cel wizerunkowy dla miasta. Ogólnopolska promocja festiwalu pokazała Białystok od innej, mniej dotąd znanej strony. Udało się także spowodować przyjazd kilku tysięcy osób z całej Polski. Oni będą teraz naturalnymi i autentycznie przekonanymi do Białegostoku ambasadorami dobrego, nowego wizerunku miasta w swoich regionach. Co więcej, sami białostoczanie, choć nie tak licznie jakbyśmy sobie tego życzyli, także obserwowali nasze koncerty. Daje to nadzieję na dużo większe zaangażowanie za rok. Mam nadzieję, że zważywszy na powyższe, wybaczą nam odrobinę hałasu wieczorową porą ci, którzy mieszkają w ścisłym sąsiedztwie Pałacu Branickich. To w końcu tylko dwa dni w roku!


Paweł Kwiatkowski podkreśla: Zagwarantowanie najwyższego poziomu artystycznego, zakontraktowanie jeszcze bardziej rozpoznawalnych dla mieszkańców gwiazd, a także większe zaangażowanie mediów, to w dużej mierze sprawa pieniędzy i budżetu jaki uda nam się wspólnie z miastem zapewnić dla tej imprezy. Mamy nadzieję, że zrozumieją to wszyscy, którym bliskie sercu jest dobro Białegostoku, od lewa do prawa lokalnej sceny politycznej i samorządowej. Liczymy na to, że zastanowi się nad tym każdy decydent, niezależnie od tego czy zna, lubi i rozumie muzykę, którą proponujemy. Mamy też dużą nadzieję na rozpoczęcie w przyszłym roku współpracy z władzami regionu, bo przecież Białystok i Podlasie razem, to prawdziwa bomba atrakcji, które tak bardzo pozytywnie zaskoczyły przyjezdnych uczestników pierwszej edycji festiwalu.

 

FESTIWAL DZIEŃ PO DNIU

 Podczas festiwalu każdy z wykonawców reprezentował bardzo wysoki poziom artystyczny, jednak występy niektórych gwiazd były nad wyraz ekscytującym i energetyzującym doświadczeniem. Pozytywne Wibracje Festival rozpoczął się występem specjalnego projektu Fortepian Szopena inspirowanego twórczością dwóch klasyków: C.K. Norwida oraz Fryderyka Chopina. Ta właśnie rock-opera, z elementami flamenco, przygotowana przez Witka Łukaszewskiego i jego muzyków oraz tancerzy, spowodowała, że w Białymstoku odbyła się kolejna odsłona obchodów Roku Chopinowskiego. Mika Urbaniak jak zwykle zaczarowała zebraną publikę swoim aksamitnym głosem. Zaśpiewała kompozycje ze swojej płyty, którą w tym roku doceniła Akademia Fonograficzna przyznając młodej wokalistce Fryderyka. Pierwszego dnia festiwalu wystąpili również Poluzjanci. Świetny wokal Kuby Badacha, perfekcyjnie brzmiące instrumenty, doskonałe teksty pozwoliły na to, aby szalejąca publiczność wspaniale się bawiła i nie chciała wypuścić zespół ze sceny.

 

Wiele się wydarzyło także podczas występu legendarnej formacji US3. Geoff Wilkinson, założyciel i lider grupy, który dbał o profesjonalne nabijanie rytmu, a także znakomita sekcja rytmiczna i basowa była doskonałym tłem dla wokalisty Akila Dasana Bakera. Młody raper szalał na scenie i nawiązał niesamowite porozumienie z fantastycznie bawiącą się publicznością. Solówki na instrumentach dętych wywoływały owacje tłumów. Okrzyki uwielbienia nie pozwoliły muzykom opuścić sceny bez dodatkowych bisów. Pierwszy dzień festiwalu zakończył koncert kolejnej znakomitej, powstałej ponad 30 lat temu formacji - Incognito. Trzy wspaniałe głosy i kilkunastu muzyków na scenie, znane hity oraz kilka nowych kawałków, które znajdą się na najnowszej płycie zespołu, brzmiały na dziedzińcu Pałacu Branickich do późnych godzin nocnych. Mistrzowie łączenia muzyki soulowej i funkowej oczarowali publikę. Na zakończenie wieczoru lider formacji Incognito - Bluey powiedział, że „nie są ważne ani kolor skóry, ani wyznanie. Pod spodem, pod tą wierzchnią warstwą wszyscy jesteśmy tacy sami”. Tymi słowami i zaśpiewanym wspólnie z publicznością hitem „One Love” Boba Marley’a zakończył sie pierwszy dzień Pozytywne Wibracje Festival.

 

Drugi dzień festiwalu rozpoczął najciekawszy debiutant 2010 roku, czyli zespół FOX, który na scenie pojawił się z Natalią Lubrano i Tomaszem Organkiem, prezentując utwory ze swojego najnowszego albumu Fox Box. Publiczność była zachwycona pomysłami i muzyką najbardziej obiecującej gwiazdy muzycznej młodego pokolenia. Monika Dryl oczarowała publiczność festiwalu zniewalającym, mocnym głosem. Podczas występu białostoczanki zaczął padać letni deszcz, ale artystka zaczarowała również pogodę i chmury zniknęły znad Pałacu Branickich. Na szczególne wyróżnienie zasługuje znakomite wykonanie utworu Dziwny Jest Ten Świat połączonego z Man's World, które udowadnia, że ta charyzmatyczna i utalentowana polska wokalistka ma przed sobą świetlaną przyszłość muzyczną.

 

Formacja Gabin, gwiazdy tak Wibracji, jak i setek innych kompilacji muzycznych z całego świata, zahipnotyzowała liczną publiczność festiwalową w sobotni wieczór. To było największe pozytywne zaskoczenie dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tą grupą na żywo. Ekscytujący głos wokalistki oraz dobrze znane przeboje zabrzmiały niesamowicie w barokowym otoczeniu Pałacu Branickich. Publiczność, szalała,  tańczyła pod sceną, śpiewała wspólnie z charyzmatyczną Mią Cooper, której południowy temperament i doskonały humor udzielił się wszystkim. Zdaniem obecnych na festiwalu polskich muzyków to był koncert tego wieczoru. Ten energetyzujący występ potwierdził fakt, że Gabin to ekstraklasa muzyki rozrywkowej. Po zejściu ze sceny Max Bottini, Filippo Clary oraz Mia Cooper z Gabin mieli jeszcze siłę, aby wspólnie z uczestnikami bawić sie przy muzyce kolejnej gwiazdy wieczoru - The Brand New Heavies. Brytyjski zespół  po raz pierwszy wystąpił w Polsce z N’Deą Devenport, z którą formacja odnosiła największe światowe sukcesy. Doskonała sekcja dęta, świetny wokal N’Dei idealnie wpisały się w pozytywne brzmiący festiwal. Nowe, czasami zaskakujące, aranżacje hitów zespołu You Are The Universe, Dream on Dreamer, Midnight At The Oasis czy Dream Comes True wspólnie z zespołem śpiewała cała publiczność zgromadzona na dziedzińcu Pałacu Branickich. Na zakończenie muzycznej przygody z najmłodszym w Polsce festiwalem, już mocno po północy, zagrał rewelacyjny didżej światowej klasy Funkstar De Luxe. Ci którzy zostali, a była to wciąż znacząca grupa najwierniejszych fanów artysty i wibrujących klimatów, od pierwszych miksowanych beatów zaczęła wirować w tańcu pod sceną w rytm  żywiołowych utworów. Kiedy muzyka pod Pałacem Branickich ucichła, zabawa jeszcze się nie zakończyła. Duński remikser zachwycony spontanicznością bawiących się ludzi, zaserwował im prawdziwą niespodziankę, przenosząc się na dodatkowy set didżejki na after party do wyjątkowo gościnnego białostockiego klubu Metro, w którym impreza trwała do 8 rano. Wszyscy posiadacze biletów na festiwal zostali wpuszczeni na imprezę za darmo. Na festiwalu pojawiło się wiele znanych osób, m. in. Adam Sztaba, Krzysztof „Kasa” Kasowski, Janusz Onufrowicz i Aleksandra Kwaśniewska.

 

Oto tytuły artykułów, które ukazały sie w prasie na Podlasiu po festiwalu:

 

Co to była za impreza! Białystok rzucony na kolana! Tłum oszalał! To było niesamowite. Muzyczna uczta na dziedzińcu (Gazeta Współczesna)

 

Pozytywnie dobra marka. Pozytywne Wibracje Festival. Dobra marka. Pozytywnie przed pałacem (Gazeta Wyborcza) 

 

Białystok pełen pozytywnych wibracji. US3 przyciągnęło tłumy i dało niezapomniany koncert. Mecz Włochy - Wielka Brytania na Pozytywne Wibracje Festival. Festiwal się udał (Kurier Poranny)

 

Pozytywne Wibracje zawładnęły Białymstokiem! (Moje Miasto) 

 

Białystok pozytywnie wibrujący (Dziennik)

 

Festiwal Pozytywnych Emocji (Echo Miasta. Warszawa)

 

Partnerzy Pozytywne Wibracje Festival: Zielone Płuca Polski, Best Western Hotel Cristal, Żubr, Pepsi, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

 

Patronat medialny nad Pozytywne Wibracje Festival objęli: Radio ChilliZET, dwutygodnik VIVA, dwutygodnik Party! Życie Gwiazd, telewizja VH1, Gazeta.pl, Tuba.pl, tygodnik Przekrój, magazyn MaleMen, Brief, polki.pl, Gazeta Współczesna, Teraz Białystok, Poznaj Świat, firma outdoorowa AMS. 


Bądźmy w kontakcie! Jesteśmy
do Państwa dyspozycji od
poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 - 18:00.

(4822) 203 64 43

info@stx-jamboree.com

FACEBOOK / YOUTUBE / VIMEO