AKTUALNOŚCI

  2015-03-04: 21. edycja nagród muzycznych Fryderyk

  Akademia Fonograficzna ogłosiła dziś nominacje do 21. edycji nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Walczyło o nie łącznie 1062 artystów, albumów i singli.


  W poszczególnych kategoriach konkurowały nagrania:

  • 234 albumów z polską muzyką rozrywkową (196 w poprzedniej edycji)

  • 87 albumów jazzowych (71 w poprzedniej edycji)

  • 126 albumów z muzyką poważną (114 w poprzedniej edycji)

  • 266 utworów muzycznych (173 w poprzedniej edycji)

  • 205 teledysków (kategoria wprowadzona w bieżącej edycji)

   Zdobywców Fryderyków w 21. edycji poznamy 23 kwietnia br. o godz. 19.00 podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim. Jak co roku, odbędzie się także transmisja imprezy w Programie 2 TVP.

   Od dziewięciu edycji partnerem Związku Producentów Audio Video i Akademii Fonograficznej przy organizacji Gali wręczenia statuetek FRYDERYK jest agencja STX JAMBOREE.

    

  KATEGORIE

  W edycji 2015, wchodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, Akademia zwiększyła liczbę kategorii w segmencie muzyki rozrywkowej. Wydane w ubiegłym roku płyty mogły więc ubiegać się o nominacje w takich kategoriach jak m.in. Album Roku Elektronika/Indie/Alternatywa, czy Album Roku Muzyka Korzeni (w tym blues, country, folk, reggae). Własną kategorię otrzymały też płyty z cięższymi brzmieniami – Album Roku Rock (w tym hard, metal, punk) oraz albumy hip hopowe – Album Roku Hip Hop. 

   

  Statuetki FRYDERYK 2015 zostanprzyznane w 17 kategoriach. Tak jak w poprzednich edycjach, statuetkdla zwyciskich albumów muzyki rozrywkowej oraz jazzowej otrzymajzarówno wykonawcy jak i producenci. W kategorii Utwór Roku statuetki trafido wykonawcy, autora tekstu oraz kompozytora muzyki nagrodzonego utworu.

  Twórcy muzyki powanej bdwalczyo statuetki w kategoriach podzielonych ze wzgldu na kryterium stylu wykonania (m.in. Muzyka Kameralna, Muzyka Symfoniczna i Koncertujca, Recital Solowy). W dodatkowej kategorii – Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – o nagrodkonkurowabdpłyty nominowane sporód wszystkich zgłoszonych do konkursu albumów, zawierajcych utwory polskich kompozytorów.

  Podczas Gali wrczenia nagród FRYDERYK 2015 poznamy zwycizców w nastpujcych kategoriach:


  MUZYKA ROZRYWKOWA

  1. Album Roku Elektronika / Indie / Alternatywa

  2. Album Roku Hip Hop

  3. Album Roku Muzyka Korzeni (w tym blues, country, folk, reggae)

  4. Album Roku Pop

  5. Album Roku Rock (w tym hard, metal, punk)

  6. Fonograficzny Debiut Roku

  7. Teledysk Roku

  8. Utwór Roku

   

  JAZZ

  1. Jazzowy Album Roku

  2. Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku

  3. Jazzowy Artysta Roku

   

  MUZYKA POWAŻNA

  1. Album Roku Muzyka chóralna, Oratoryjna i Operowa

  2. Album Roku Muzyka Kameralna

  3. Album Roku Recital Solowy

  4. Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertujca

  5. Najlepszy Album Polski Zagranic

  6. Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej 

   

  ZASADY

  Edycja 2015 obejmuje wydawnictwa, które zostały opublikowane midzy 1 grudnia 2013 roku a 30 listopada 2014 roku. W konkursie FRYDERYK biorudział nagrania, które zostały zgłoszone przez wytwórnie fonograficzn, samego artystlub jego managera.

  Zarówno tryb zgłaszania wydawnictw, jak i obie tury głosowania, odbywajsidrogelektroniczn. Wydawcy/zgłaszajcy mieli moliwość zamieszczenia, wraz ze zgłoszeniem, opisu albumu, zdjcia okładki oraz pliku mp3, co w znaczcy sposób ułatwia głosujcym zapoznanie siz propozycjami i podjcie decyzji przy typowaniu.

  W pierwszej turze głosowania (16 lutego – 2 marca 2015 roku) członkowie Akademii Fonograficznej oddawali głosy na wszystkie zgłoszone do konkursu pozycje. Tdrogzostały wyłonione nominacje do nagrody Fryderyk 2015.

  W drugiej turze głosowania członkowie Akademii Fonograficznej oddadzgłos na jednz nominacji w kadej kategorii. Wyłonionych w ten sposób laureatów poznamy podczas uroczystej Gali, która odbdzie si23 kwietnia br. 

   

  LAUREACI NAGRODY ZŁOTY FRYDERYK

  Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłuonych dla polskiej kultury.

  W edycji 2015 laureatami tych szczególnych wyrónie– nagród ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osignięć artystycznych – zostali:

  MUZYKA ROZRYWKOWA
  muzyk rockowy, wokalista, basista, kompozytor i autor tekstów
  pan Lech Janerka

  MUZYKA JAZZOWA
  muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i aran
  er pan Janusz Muniak

  MUZYKA POWAŻNA
  wiatowej sławy dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie pan Kazimierz Kord

  W historii Fryderyków nagrodZłoty Fryderyk otrzymali:

  Muzyka Rozrywkowa: Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Marek Jackowski, Jacek Kaczmarski, Marek Karewicz, Wojciech Młynarski, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Irena Santor, Józef Skrzek.

  Muzyka Jazzowa: Wojciech Karolak, Andrzej Kurylewicz, Jerzy „Dudu" Matuszkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stako, Tomasz Szukalski, , Jarek mietana, Jan Ptaszyn Wróblewski.

  Muzyka Poważna: Jan Ekier, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Konstanty Andrzej Kulka, Jerzy Maksymiuk, Ewa Michnik, Krzysztof Penderecki, Władysław Szpilman, Antoni Wit, Krystian Zimerman. 

   

  AKADEMIA FONOGRAFICZNA

  AKADEMIA FONOGRAFICZNA, zrzeszajca dziponad 1300 artystów, twórców, producentów, wydawców i innych profesjonalistów z brany fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych, powstała w grudniu 1999 r. Kadego roku do członkostwa w Akademii Fonograficznej zapraszani snominowani w kolejnych edycjach Nagród FRYDERYK.

  Nad stronmerytorycznnagród FRYDERYK w kadej edycji czuwajRady Akademii Fonograficznej trzech sekcji (muzyki rozrywkowej, powanej i jazzowej), których zadaniem jest m.in. analiza nadesłanych zgłoszepod wzgldem zgodnoci z regulaminem oraz zawartymi w nim definicjami poszczególnych kategorii. 

   

  HISTORIA NAGRODY FRYDERYK

  Nagrody FRYDERYK przyznano po raz pierwszy 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureatami pierwszej edycji zostali m.in.: Hey, Edyta Bartosiewicz, Stanisław Sojka, Wojciech Waglewski, Kazik Staszewski, Varius Manx, Kasia Kowalska. W cigu lat, zasady głosowania na nagrody FRYDERYK ulegały zmianom, majcym na celu stworzenie jak najbardziej efektywnego i wiarygodnego systemu wyłaniania zwycizców.

  W 1999 roku powstała Akademia Fonograficzna, która przejęła funkcjjury.

  Dziki zaangaowaniu wielu osób z brany muzycznej, nagrody FRYDERYK zyskały miano najbardziej prestiowego wyrónienia w polskiej brany muzycznej. Jest to jedyny tego rodzaju konkurs, oparty na jasno okrelonych zasadach, gdzie laureaci wyłaniani sna drodze głosowania przez tak licznreprezentację środowiska. Wybory stajne, a wyniki głosowania członków Akademii utrzymywane w tajemnicy - nominowani artyci dopiero podczas gali dowiadujsi, kto z nich wyjdzie na scenpo odbiór statuetki. Autorem przyznawanej statuetki FRYDERYK jest Dorota Dziekiewicz- Pilich. 

   

  NOMINOWANI I LAUREACI

  W zestawieniu artystów, którzy otrzymali najwicej statuetek, cigle na pierwszym miejscu, z olbrzymiprzewag, figuruje Katarzyna Nosowska i zespół HEY: 31 Fryderyków (w tym statuetki dla zespołu HEY oraz w kategoriach Wideoklip Roku, Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu oraz Produkcja Muzyczna Roku). W kategorii Muzyka Jazzowa pierwsze miejsce zajmuje Tomasz Stako z 9 Fryderykami (w tym Złoty Fryderyk oraz statuetki dla Tomasz Stako Septet). Pierwsze miejsce w kategorii Muzyka Powana naley do Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej z 11 statuetkami na koncie. 

   

  O Związku Producentów Audio Video

  Zwizek Producentów Audio Video jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów. ZPAV powstał w 1991 roku z inicjatywy osób z brany muzycznej, przede wszystkim w celu reprezentowania interesów legalnych producentów w obliczu piractwa fonograficznego, które na pocztku lat 90. sigało 95%. ZPAV, posiadajc zezwolenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, chroni praktycznie wszystkich producentów nagrafunkcjonujcych na polskim rynku.

  ZPAV jest polskGrupKrajowMidzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje wiatowy przemysł muzyczny (ponad 1400 firm w 66 krajach). 

   

   

  Przegląd mediów i opracowanie danych: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.


  Wróć do indeksu aktualności

  Bądźmy w kontakcie! Jesteśmy
  do Państwa dyspozycji od
  poniedziałku do piątku
  w godzinach 9:00 - 18:00.

  +48 502 222 281

  ewa.sulek@stx-jamboree.com